Paabel | EESTI NOORSOOTEATER
Tagasi

Paabel

jaga
40 min|Noorele, Täiskasvanule|KUMU auditoorium

LOD muziektheater
BELGIA

Hõljudes mööda kilomeetrite kaupa laiuvast klaasist, 
näeme läbi hoonemassiivide vahel voolava hõreda õhu
aknast üht elanikku,
kes pärast pikka päeva voodisse prantsatab.
Ülal, all ja kõrval kõik samamoodi
See on aatomi elu argirutiin.

Steve Salembier visandab „Paabelis” linna portree. See on jätkuks tema 2014. aastal loodud teosele „Bildraum” („Pildiruum”), mis kujutab hoonet, ja 2017. aasta projektile „In between violet & green” („Lilla ja rohelise vahel”), mille fookuses on maastik. Salembieri jaoks on Paabel linn, mis sisaldab kõiki teisi linnu, kus ajutisest on saanud püsiolek – kus reisimine ja liikvelolemine ongi sihtkoht ning kus metrooliinid, eskalaatorid ja liftid muudavad tavalised liikumised rituaalideks. Salembier lahkab 21. sajandi suurlinna kui „ebaadekvaatset biotoopi” milles võimendub pinge linnamaastiku megalomaania ja üksikisikute intiimse maailma kahanemise vahel.

Kasutades mõõtkavas mudeleid, fotograafiat, videot ja projektsiooni, kujutab Salembier, kuidas indiviidide ja nende elukeskkonna vahelised suhted põhjalikult muutuvad ning kuidas me peame pidevalt taluma ekstreemseid tingimusi. ZONDERWERKi (Linde Carrijn ja Dijf Sanders) helimaastikel hõljudes kujuneb „Paabelist” lavateos, kus hingamisest saab kaasaegse metropoli rütm.

Koroonakriisi tõttu tühistati Salembierile Hongkongis teadustöö tegemiseks antud elamisluba. Reaalsus näis projektile järele jõudvat ja sundis kunstnikku sarnaselt ülejäänud maailma elanikkonnaga vaatlema välismaailma vaid läbi akende ja ekraanide. See oli olukord, mis ajendas Salembieri Paabelit ümber mõtestama: mis siis, kui piiblilinnale laskunud keeltesegadus pole jumalik karistus, vaid hoopis kutse kohaneda ja muutuda? Ülemaailmne kriis seadis pretsedenditul moel ja enneolematus ulatuses kahtluse alla meie tavapärase elu- ja tööruumide kasutuse. Nagu tänapäeva suurlinn, on ka see Paabel apokalüptiline ehitusplats. Sellest on saanud ühtaegu nii ettepanek kui üleskutse kui küsimus: kuidas me peaksime sellesse transformatsiooni suhtuma?

Steve Salembier on kunstnik, näitleja, lavastaja ja arhitekt. Ta töötab kujutava ja etenduskunsti ristumiskohas ning käsitleb nii visuaalset etenduskunstis kui ka etenduslikku kujutavas kunstis. Salembieri kunstipraktikas on põhiteemadeks pilt ja kujutlusvõime, aeg ja ruum. Tema loomingus on alati kesksel kohal pildi kujunemine ja sellele annab alati tähenduse vaataja kujutlusvõime. Salembieri ei huvita mitte niivõrd pilt iseenesest, vaid pigem protsessid, mille kaudu pildid tekivad – kontekst ja ruum, kus pildid ilmuvad ja kaovad. Tema töö keskendub seega eelkõige pilgule, millega pilte vaadeldakse, vaatamisele ja kogemisele.

Kompanii koduleht